Have you ever had a teacher who taught you a life lesson that you remembered forever?
Watch the movie clip below. What lesson is being taught? Why does the teacher want his students to understand this?
Have you ever had a teacher who taught you a life lesson that you remembered forever?
Watch the movie clip below. What lesson is being taught? Why does the teacher want his students to understand this?
Our E3 evening class recently completed a teamwork project. Read the project parameters, take a look at each farm, then let us know which group did the best job. You can vote and leave comments. Project-Based Learning Activity: E3’s Little Farm As toy factory employees, you must create a “Little Farm,” a high-quality toy […]
This post is for both teachers and students. Teachers, you can learn about a good lesson idea that you can use in your classes. Students, you can understand how lessons are constructed and how teachers think. Enjoy!
Dinner Parties for Five
Class E2
Class E2 students know how to “stretch a dollar,” an idiom that means getting as much as you can for a little bit of money.
First, each group of students had to use an Associated Supermarket flyer to shop for food items for its imaginary dinner party for five people. Associated is an American supermarket and labels are printed in English.
Second, each group had to plan a menu using the items they bought at the supermarket.
Each group had a budget of $50, and they had to remember that one of their guests did not eat cucumbers, meat or peanuts.
The Purpose
Students used realia to connect the lesson to real life. They had a chance to: (1) work in teams, (2) use their English-language skills to read and understand the flyer, (3) use their creativity to plan a menu and (4) use basic math skills.
The Results
Each group used a colored marker to write its shopping list and menu on a large sheet of poster paper. They hung them around the room for the class to examine. Then, among much laughter, each group discussed its food and menu choices and experience, as students in other groups and I asked questions. This activity was a lot of fun.
Now you can try it! You have $50. Click here to look at the supermarket flyer, then decide what you will buy. Type your shopping list in the comments section – remember to include the exact name of the product and the price!